Sākums » Alūksnes putnu fermas īpašnieks Preiļos plāno izvērst cāļu audzēšanu

Alūksnes putnu fermas īpašnieks Preiļos plāno izvērst cāļu audzēšanu

30.09.2021. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Alūksnes novadā šomēnes uzņēmums “APF Holdings” atklāja jau trešo putnu novietni, investējot tajā 4 miljonus eiro. Kopumā Alūksnes putnu fermā ieguldīti vairāk nekā 15 miljoni eiro. Tuvākajā nākotnē “APF Holdings” plāno sākt darbību Preiļos. Šobrīd holdingkompānija izveidojusi meitas uzņēmumu “Preiļu putni”, kas audzēs cāļus Alūksnes putnu fermas vajadzībām.

Jauna iela un jaunas angāra tipa ēkas Preiļos ir Eiropas Savienības (ES) atbalstīts projekts, kas vērsts uz degradēto teritoriju sakārtošanu un pielāgošanu uzņēmējdarbībai. Šobrīd ēkas gaida savus iemītniekus.

“Mēs atrodamies uz jaunuzbūvētās Rietumu ielas, kur top industriālās būves potenciālajiem uzņēmējiem. Mēs veicam degradēto teritoriju revitalizāciju, lai tās būtu piemērotas ražošanai. Mēs šīs būves izsolām, un tad nāk iekšā uzņēmējs, investējot ražošanas iekārtās un radot jaunas darbavietas,” stāstīja Preiļu novada domes projektu vadītāja Sanita Meļko,

Viens no objektiem pēc konkursa rezultātiem kļūs par mājvietu uzņēmumam ar nosaukumu “Preiļu putni”, kas ir meitas uzņēmums koncernam “APF Holdings”. Tas arī radīs jaunas darbavietas un būs ciešā saistībā ar holdinga fermu Alūksnē, kur jau nodrošinātas vairāk nekā pussimts darbavietu vietējiem iedzīvotājiem.

Preiļi ir mūsu apzināts solis, lai papildinātu mūsu jau esošo ražotni. Alūksnē mēs iepērkam 16 nedēļu vecas dējējvistas, iepērkam Lietuvā un pārsvarā Polijā, bet tur ir zināmas neērtības, jo vistas tiek transportētas daudzas stundas.

Tad tās vistas pie mums ražo olas. Bet mums ir doma vistiņas ražot pašiem priekš sevis. Tas būs lētāk, būs īsāks transportēšanas ceļš (..),” stāstīja Alūksnes putnu fermas valdes priekšsēdētājs Hermanis Dovgijs.

Vistas dzīvos vidē, kur tām būs nodrošināta iespēja brīvi pārvietoties. Jauno vistu skaits būs piemērots Alūksnes fermas vajadzībām, teica Dovgijs. “Plānojam, ka Preiļos būs 3–4 kūtis ar 300–400 tūkstošiem cāļu, varbūt pat vairāk.”

Jau šobrīd Alūksnē, kur šomēnes atklāta trešā jaunā putnu novietne, ražotnes 23 hektāru platībā ir vairāk nekā 400 tūkstoši dējējvistu, un tā ir otra lielākā olu ražotne Latvijā. Gada laikā tā saražo 115 miljonus olu, kas ir par 35% vairāk nekā iepriekš.

Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, asociētā profesore Inguna Gulbe vērtēja: “Vistas un olas ir lētākais veids, kā ar vismazāko [ekoloģiskās] pēdas izmēru varam tikt pie cilvēcei nepieciešamajiem dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām un proteīniem, lēti, tāpēc arī mums tik labi iet šajā nozarē. Salīdzinot – cūkgaļa nav tik augošs tirgus. Tāpēc ir labi, ka mēs kaut ko tādu darām.”

Koncerna “APF Holdings” plānos Preiļos ir ne tikai apdzīvot vienu angāra tipa ēku, ko uzbūvējusi pašvaldība, bet izmantot vēl esošās teritorijas priekšrocības, atklāja Dovgijs.

“Mēs piedalījāmies tenderī un vinnējām tiesības izmantot šo pašvaldības angāru, bet ar to ir par maz. Taču blakus teritorija mums ļauj uzbūvēt vēl vismaz pāris jaunas kūtis. Tāpēc nolēmām tur startēt, jo ar vienu kūti mums ir par maz,” klāstīja uzņēmuma pārstāvis.

Tāpēc šobrīd rit darbības, kas saistītas ar jauno ēku būvatļaujas saņemšanu. Preiļu novada dome šo ieceri atbalsta.

“Šī gada martā mums ar SIA “Preiļu putni” ir noslēgts līgums par nomas tiesībām uz 5 hektāriem, taču tipveida angārs, kas ir 1500 kvadrātmetru plašs, ir tikai daļa no šīs platības. Tāpēc uzņēmējam ir vieta un vēlme turpināt būvniecību un attīstīt cāļu audzēšanu šajā Preiļu industriālajā zonā,” sacīja Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns.

“Preiļu putniem” ir arī savas saistības ar novada domi, kura ieguldījusi līdzekļus šī biznesa infrastruktūrā, stāstīja Vucāns. “Tie bija 1,5 miljoni eiro, un noslēgts līgums uz 15 gadiem, kura ietvaros investoram ir jāsasniedz zināmi rādītāji. Tam jārada ne mazāk par 10 jaunām darbavietām un jāiegulda ne mazāk par 25 tūkstošiem eiro. Šobrīd situācija izskatās optimistiska, uzņēmējs ir gatavs ievērojami lielākus līdzekļus ieguldīt.”

Profesore Gulbe atzina, ka putnkopība ir viena no rentablākajām nozarēm ar augstu pievienoto vērtību un eksportspēju. “Vienlaikus tā ir videi draudzīga lopkopības joma. (..) Olas mēs Latvijā patērējam vidēji daudz, apmēram 240 olas uz vienu cilvēku, taču saražojam daudz, daudz vairāk.”

Preiļos jauno vistu audzēšanu plānots uzsākt nākamajā gadā.

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/aluksnes-putnu-fermas-ipasnieks-preilos-plano-izverst-calu-audzesanu.a423530/

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  aprīlis 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  Mūsu partneri