Sākums » “Balticovo” uzsācis biometāna ražošanu no vistu mēsliem, un pirmo reizi Latvijā to ievada savstarpēji savienotā gāzes sistēmā

“Balticovo” uzsācis biometāna ražošanu no vistu mēsliem, un pirmo reizi Latvijā to ievada savstarpēji savienotā gāzes sistēmā

04.04.2024. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Ziemeļeiropas lielākais olu un olu produktu ražotājs “Balticovo”, rūpējoties par efektīvu energoresursu izmantošanu un uzņēmuma ilgtspēju, ir uzsācis ražot biometānu - nupat ir pabeigta biometāna rūpnīca “Bovogas”, kurā biogāze tiek attīrīta līdz biometānam – dabasgāzes ekvivalentam. Turklāt nozīmīgs ir fakts, ka “Balticovo” sadarbībā ar dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoru Latvijā AS “Conexus Baltic Grid” un dabasgāzes sadales sistēmas operatoru “GASO” ir izveidojis pirmo pieslēgumu Latvijā, pa kuru “Bovogas” saražotais biometāns tiek ievadīts savstarpēji savienotā gāzes sistēmā.

“Balticovo” vistu novietnēs Iecavā mīt apmēram 3,5 miljoni putnu. Ik gadus kā blakusprodukts izveidojas apmēram 80 000 tonnu kūtsmēslu, kas tiek izmantoti kā izejviela biogāzes ražošanai. “Līdz šim biogāzi pašpatēriņam ražoja “Balticovo” meitas uzņēmums “EggEnergy”, taču, ņemot vērā pieejamos apjomus, kā arī izejvielas videi draudzīgo izcelsmi, 2023. gadā tika uzsākta biometāna ražošanas rūpnīcas “Bovogas” būvniecība, kas nu ir pabeigta. Biogāze tiek saražota “EggEnergy”, tad novadīta līdz “Bovogas”, kur tiek attīrīta līdz biometānam. Iekārtas un attīrīšanas tehnoloģijas pārbaudītas, un attīrītais biometāns tiek ievadīts savstarpēji savienotā gāzes sistēmā,” par jauno biometāna ražošanas rūpnīcu stāsta “Balticovo” valdes priekšsēdētājs Vladmirs Mkhitarjans, “būtisks arī ir fakts, ka “Balticovo” ir kļuvis par pirmo uzņēmumu Latvijā, kas saražoto biometānu ievada savstarpēji savienotā gāzes sistēmā, kas ir būtisks pavērsiena punkts biogāzes un biometāna ražošanas nozarē. Interesanti, ka “Bovogas” gadā spēs saražot un gāzes sistēmā ievadīt vairāk biometāna nekā visas Bauskas novada mājsaimniecības patērē gada laikā!”  

Augstas kvalitātes prasības pieslēgumam

“Bovogas” pieslēgums savstarpēji savienotai gāzes sistēmai bijis izaicinošs gan tāpēc, ka šis ir pirmais šāda veida projekts Latvijā, kā arī augsto biometāna kvalitātes un inženiertehnisko sistēmu drošības prasību dēļ.  Inženiertehniskie izaicinājumi saistās ar gala rezultāta sasniegšanu - lai vārsts uz savstarpēji savienoto gāzes sistēmu atvērtos, “Bovogas” attīrītajam biometānam ir jāsasniedz ļoti augsta tīrība un konkrēta kvalitāte, ar minimālām pieļaujamajās koncentrācijas nobīdēm. Lai sasniegtu nepieciešamo kvalitātes līmeni, nepieciešama perfekta sistēma, kas ietver biogāzes dzesēšanas, sausināšanas, saspiešanas un attīrīšanas funkcijas, kā arī biometāna saspiešanas un izmešu gāzu novadīšanas funkcijas. Jau šobrīd “Bovogas” bez pauzēm attīra un tīklā ievada līdz 16 bāriem saspiestu biometānu 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā!

Unikāla tehnoloģija

“Balticovo” var lepoties, ka tehnoloģijas biogāzes ražošanai “EggEnergy” ir unikālas pasaules līmenī, kuras radītas tepat Latvijā – projektēšanas un būvniecības birojā “SEP”. Biroja inženieri ir izstrādājuši pasaulē unikālu biogāzes ražošanas tehnoloģiju, kurā kā izejviela tiek izmantoti vienīgi vistu mēsli. “Balticovo” biogāzes rūpnīca  “EggEnergy” ir viena no šāda veida rūpnīcām Latvijā, taču līdzvērtīgas biogāzes rūpnīcas SEP projektējis arī ASV. Tehnoloģija paredz, ka biogāzes sistēmās tiek lietotas fermentācijas iekārtas izejvielas anaerobai sadalīšanai. Šī procesa galaprodukts ir biogāze. Taču līdztekus biogāzei, kas tiek iegūta “EggEnergy”, kā vērtīgs blakus produkts ir lauksaimniecības mēslojums - digestāts, kas ir reģistrēts kā “ORGANIQ™”. Minēto izejvielu izmantošana biogāzes ražošanā un unikālais ražošanas process veido mēslojumam piemērotus blakus produktus, kas ir ļoti bagāti ar organiskajiem mikro un makro elementiem, īpaši ar fosforu, sēru, magniju, un kalciju. Digestāta sastāvā ir kultūraugiem nozīmīgākie mikroelementi.

“Bovogas” būvniecībā nozīmīgu ieguldījumu sniedza arī Portugāles uzņēmums “Sysadvance”. Tas jaunajai rūpnīcai piegādāja tehnoloģijas, kuras nodrošina biogāzes attīrīšanu līdz biometānam atbilstošajā kvalitātē, kā arī veic gāzes saspiešanu tās tālākai ievadei savstarpēji savienotā gāzes sistēmā.

Biometānam augsta pievienotā vērtība

Kā  norāda “Balticovo” valdes priekšsēdētājs Vladmirs Mkhitarjans, sākotnēji biogāzes  projekts bija vairāk paredzēts pašu patēriņam. “Tagad biometāna tirgus kļuvis izdevīgāks, jo ir iespēja tirgot arī izcelsmes apliecinājumus par biometānu, kas saražots no atjaunojamiem energoresursiem, un tieši no putnu mēsliem ražota gāze ir sevišķi augstvērtīga,” norāda Mkhitarjans, “pašlaik uzņēmumam ir izdevīgāk gāzi pirkt, bet biometānu pārdot tām nozarēm un uzņēmumiem, kuriem nepieciešams mazināt savu ietekmi uz vidi, un pieprasījums pēc biometāna ir augošs!”

AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss norāda: “Ņemot vērā augošo pieprasījumu pēc ilgtspējīgiem energoresursiem, reģionālais biometāna tirgus tuvākajos gados strauji attīstīsies. Biometāns ir ļoti perspektīvs atjaunojamais energoresurss, kas var sniegt ievērojamu ieguldījumu ne tikai uzņēmumu ilgtspējīgai attīstībai, bet arī Latvijas enerģētiskajai neatkarībai. Balticovo iniciatīva ražot biometānu ir pozitīvs signāls un priekšzīme citiem uzņēmumiem, iedvesmojot ne tikai ieviest līdzīgas ilgtspējīgas rīcības modeļus, bet kopumā domāt par alternatīviem enerģijas avotiem, tādā veidā virzoties uz videi draudzīgāku un enerģētiski neatkarīgāku nākotni.”

Par AS “Balticovo”

“Balticovo” ir viens no vadošajiem pārtikas ražošanas uzņēmumiem Ziemeļeiropā, kas nodarbojas ar olu un olu produktu ražošanu. Dibināts 1972. gadā, “Balticovo” ir 100% Latvijas kapitāla uzņēmums un viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Latvijā, ik gadu valsts budžetā iemaksājot ap 5 miljoniem eiro. 2022. gadā uzņēmums strādāja ar 101,8 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 63% vairāk nekā gadu iepriekš. Aptuveni 70 % “Balticovo” produkcijas tiek eksportēta uz vairāk nekā 20 pasaules valstīm, un to skaits ik gadu pieaug. “Balticovo” attīsta atbildīgu ražošanu un ik gadu investē 10-15 miljonus eiro ārpus sprosta vistu olu ražošanas palielināšanā, kā arī ilgtspējīgu, aprites ekonomikā balstītu risinājumu ieviešanā.

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  jūlijs 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Mūsu partneri