Sākums » Eiropā fiksēti putnu gripas uzliesmojumi. PVD aicina mājputnu īpašniekus ievērot biodrošības pasākumus

Eiropā fiksēti putnu gripas uzliesmojumi. PVD aicina mājputnu īpašniekus ievērot biodrošības pasākumus

06.11.2020. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina mājputnu īpašniekus ievērot biodrošības pasākumus saistībā ar augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumiem Eiropā, aģentūrai LETA pavēstīja dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

PVD aicina nekavējoties ziņot praktizējošam veterinārārstam vai PVD teritoriālajai struktūrvienībai par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, piemēram, samazinās barības un ūdens patēriņš, tiek novērota mājputnu masveida bojāeja, mājputniem tiek novērota akūta asiņaina diareja, smakšana, putniem parādās respiratoras jeb elpošanas ceļu infekcijas slimības pazīmes.

Tāpat PVD rekomendē nodrošināt, ka nepiederošas personas nepiekļūst mājputnu turēšanas vietām, mājputnu barošanu un dzirdināšanu organizēt mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu, kā arī nodrošināt, lai mājputnu barībai un pakaišiem nevar piekļūt savvaļas putni.

PVD aicina arī iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim nav reģistrēta.

Meistere minēja, ka PVD ir saņēmis informāciju par augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumu nelielā mājputnu novietnē Vācijā un lielā dējējvistu novietnē Apvienotajā Karalistē, kur kādā mājputnu novietnē konstatēts arī zemi patogēnās putnu gripas uzliesmojums.

Ticis ziņots arī par apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem ar putnu gripu savvaļas putniem gan Nīderlandē, gan Vācijā.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimības klīniskās pazīmes putniem ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, depresija un atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, drudzis, izmainīta gaita, zilgana ādas krāsa un masveida putnu nobeigšanās.

Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt subklīniski – bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

Pirmie augsti patogēnās putnu gripas saslimšanas gadījumi gan mājputniem, gan savvaļas putniem Nīderlandē tika konstatēti oktobra beigās.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Avots: https://www.la.lv/pvd-aicina-majputnu-ipasniekus-ieverot-biodrosibas-pasakumus

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  jūlijs 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Mūsu partneri