Iespējams, vēl pirms dažiem gadiem jēdziens “ilgtspēja” šķita tikai skaļš vārds bez īsta seguma. Šobrīd ir skaidrs, ka tas attiecas uz ikvienu uzņēmumu neatkarīgi no jomas, kurā tas darbojas. Ilgtspējas attīstības ieviešana darbībā joprojām ir izaicinājums ikvienam uzņēmumam. Kamēr daļa uzņēmumu vēl mēģina tikt uz ilgtspējas ceļa, citiem jau ir skaidra stratēģija un virzības plāns.
Pilnu rakstu lasiet iFinanes.lv septembra izdevumā.
TOMS AUŠKĀPS, AS “Balticovo” komunikācijas un attīstības vadītājs produktiem, kas rodas kāda ražošanas procesa posmā.
Vadoties pēc aprites ekonomikas principiem, mums ir gandrīz pilns ražošanas cikls — gandrīz visu mēs darām pie sevis, uzņēmumā. Ir tikai divas lietas, kas notiek ārpakalpojumā. Pirmkārt, tas ir inkubators, mēs pērkam no Vācijas vienu dienu jaunus cālīšus. Otrkārt - mums nav kautuves. Visi pārējie procesi - sākot no barības ražošanas un jaunputnu izaudzēšanas, arī olu dēšanas, līdz pat olu šķirošanai un pakošanai - notiek uzņēmumā. Savukārt visas olas, kas nav derīgas iepakošanai, tiek novirzītas vai nu uz vārīšanas vai šķidro olu pārstrādes cehu. Respektīvi, mēs rūpējamies, lai nekas nenonāktu atkritumos.
Vēl viena būtiska sadaļa, kas attiecas uz ilgtspēju, ir kūtsmēslu pārstrāde. Arī tos mēs maksimāli savācam un novirzām uz savu biogāzes pārstrādi. Tur bioreaktorā ražojam biogāzi,no kuras var tālāk saražot gan elektrību, gan siltumu. Šobrīd mēs ejam vēl tālāk, būvējot biometāna attīrīšanas staciju, kurā no šīs biogāzes iegūsim divas komponentes - biometānu un sašķidrināto oglekļa dioksīdu. Līdz ar to mēs aizvācam no vides nevajadzīgo CO2. Lielākā vērtība ir biometāns, ko jau rudenī gatavojamies laist kopējā Latvijas gāzes tīklā “Gaso”. Apjoms, ko mūsu vistiņas saražos, ir lielāks, nekā Bauskas novadā patērētā dabas gāze. Tā ir pilnīgs dabas gāzes analogs, bet ar “zaļu” izcelsmi. Mēs ne tikai iegūsim gāzi, ko varēsim izmantot paši un tirgot biržā, bet arī varēsim izdot zaļās izcelsmes sertifikātus, kas apliecina šīs gāzes izcelsmi. Kā ilgtspējīgs uzņēmums šo gāzi varēsim tirgot arī citiem, ne tik ilgtspējīgiem, uzņēmumiem, kas tā varēs mazināt savu “zaļo pēdu” jeb ekoloģisko nospiedumu.
Runājot par apriti, mūsu galvenā filozofija ir - mēs ne tikai neveidojam atkritumus, bet no saviem blakus produktiem radām pievienotas vērtības produktus. Esam olu ražotājs, kas vienmēr meklē veidu, kā saslēgt enerģiju ar blakus nozari un radīt augstākas pievienotās vērtības produktus no tā, ko mēs paši nevaram saukt par olām. Protams, vēl ir ļoti daudz citu komponentu, kas ļauj pareizi pārvaldīt uzņēmumu, iesaistot arī Bauskas novadu, ar kuru vienmēr bijusi un būs cieša sadarbība.
Uzskatu, ka ilgtspēja nav tā lieta, kuras kontekstā būtu jāgaida valsts atbalsts. Šī iniciatīva sākas no paša uzņēmuma, tā stratēģijas vai mērķiem. Patiesībā ilgtspēja nav nekas ārkārtīgi sarežģīts. Tas ir tas, kas apliecina, ka tu domā, ne tikai par rītdienu, bet arī par parītdienu.
No valsts esam saņēmuši atbalstu vides saglabāšanas mērķim. Pirms trim vai četriem gadiem ieguldījām 2 milj. eiro ūdens attīrīšanas iekārtās, šim projektam saņēmām Eiropas līdzfinansējumu. Ar vidi saistītās investīcijās ir pieejams valsts atbalsts, bet citādi, es uzskatu, ka varētu būt lielāks informatīvi skaidrojošais atbalsts, kas saistīts ar ilgtspējas procesiem. Šo skaidrojošo darbu varētu veikt kādas valsts pakļautībā esošās institūcijas vai asociācijas, kas saistītas ar uzņēmējiem. Tas iedvesmotu un veicinātu izpratni.
No savas puses citiem varu ieteikt Daces Helmanes vadīto organizāciju “Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūtu” (InCSR), kas piedāvā komplicētu uzņēmuma anketēšanu. Tas ir bezmaksas pasākums, kura ietvaros tiek piesaistīta ārkārtīgi plaši pārstāvēta un kompetenta žūrija, kas vērtē uzņēmuma atbilstību pēc visiem parametriem. Katrā ziņā man tas bija ļoti liels grūdiens, kas veidoja izpratni par ilgtspējīgiem procesiem visās nozarēs. Tas ļauj novērtēt, kā tu šajā kontekstā izskaties attiecībā pret citiem. Tā ir ļoti laba bezmaksas rokasgrāmata, kas palīdz veidot ilgtspējīgu uzņēmējdarbību. Protams, tas prasa lielus resursus, tāpēc vajag izvērtēt, vai tam ir laiks, enerģija un cilvēkresursi, kas ar to varētu nodarboties. Tas ir ļoti laikietilpīgs, bet ļoti vērtīgs pasākums.