Sākums » Izglābt planētu, samazinot loģistikas izmaksas, nav neiespējami

Izglābt planētu, samazinot loģistikas izmaksas, nav neiespējami

30.11.2023. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Aprites ekonomika nav tikai modes vārds. Aprites ekonomikas gigantu sadarbība veicina zaļāku vidi, vienlaikus palīdzot līdzsvarot starptautiskās loģistikas ikdienas izaicinājumus. Ziemeļeiropas lielākais olu ražotājs Balticovo un viens no pasaulē lielākajiem palešu apvienošanas pakalpojumu sniedzējiem CHEP dalās savās pārdomās par šodienas un rītdienas izaicinājumiem.

Balticovo ir lielākais olu ražotājs Ziemeļeiropā. Kādi ir lielākie izaicinājumi, ar kuriem jāsastopas jūsu uzņēmumam loģistikas jomā?

Balticovo komercdirektors Vjačeslavs Kočetkovs: Mēs katru dienu saskaramies ar daudziem izaicinājumiem, sākot no krājumu pārvaldības līdz konkurencei un tirgus dinamikai. Piemēram, mums ir ļoti svarīgi līdzsvarot krājumu līmeni, lai apmierinātu klientu pieprasījumu bez krājumu pārpalikuma vai nepietiekamības, un tas ir pastāvīgs izaicinājums mūsu loģistikas darbībām.

Pieaugošās degvielas cenas, mainīgie transportēšanas tarifi un jaudas ierobežojumi var būtiski ietekmēt preču piegādes izmaksas. Pārslogojums, regulējumu problēmas un nepieciešamība pēc ātras piegādes rada daudzas problēmas, lai efektīvi piegādātu produktus līdz klientu durvju sliekšņiem, jo īpaši pilsētu teritorijās.

Svarīgi ir izmantot datu analīzi un tehnoloģijas maršrutu optimizēšanai, pieprasījuma prognozēšanai un reāllaika izsekošanai, taču tas var būt sarežģīti un dārgi īstenojams. Mums vienmēr jābūt gataviem pielāgoties izmaiņām muitas procedūrās, tirdzniecības noteikumos un atbilstības jautājumiem, kas var būt ļoti laikietilpīgi.

Vēl viens loģistikas izaicinājums, īpaši augsta pieprasījuma zonās, liek mums atrast un pārvaldīt piemērotas noliktavas telpas, vienlaikus optimizējot uzglabāšanas jaudu. Tajā pašā laikā mēs apzināmies nepieciešamību samazināt loģistikas darbību ietekmi uz vidi, tostarp oglekļa emisijas. Tomēr esam arī apņēmušies apmierināt mainīgās klientu vēlmes attiecībā uz ātrāku piegādi, reāllaika izsekošanu un ērtu atgriešanu.

Visa loģistikas nozare ir pārņemta ar kvalificēta darbaspēka, piemēram, kravas automašīnu vadītāju un noliktavu darbinieku, trūkumu nozarē, kas var ietekmēt darbību un palielināt darbaspēka izmaksas. Taču mums ir jāsaglabā konkurētspēja strauji mainīgajā tirgū, kurā e-komercija un digitālās platformas pārveido loģistikas ainavu, lai gan tas prasa pastāvīgu pielāgošanos.

Cik apņēmības pilna ir Balticovo attiecībā uz ilgtspēju?

Balticovo komunikācijas un biznesa attīstības direktors Toms Auškāps: Mums ilgtspējība nav tikai modes vārds. Balticovo ražotne ir celta un attīstīta saskaņā ar aprites ekonomikas principiem – rezultātā mēs strādājam pēc bezatkritumu ražošanas ideoloģijas, pārvēršot šķietami nederīgos blakusproduktus augstas pievienotās vērtības produktos. Arvien lielāku uzmanību pievēršam gan savu darbinieku, gan cāļu labklājības veicināšanai. Pēdējos gados esam veikuši lielus ieguldījumus arī atjaunojamās enerģijas ražošanā, izveidojot saules parku, kas ir īpaši piemērots mūsu nozarei, jo tieši vasarā, kad saule spīd intensīvi, mums ir vislielākais elektroenerģijas patēriņš. Šogad plānojam atklāt Latvijā pirmo biogāzes attīrīšanas staciju, kurā atdalīsim CO2 no biogāzes un nodosim iegūto biometānu kopējā gāzes tīklā.

Toms Auškāps

Kurš būs vislielākais ieguvējs no jūsu partnerības ar CHEP?

Vjačeslavs Kočetkovs: Sadarbība ar CHEP ļauj mums veicināt ilgtspējību un videi draudzīgāku piegādes ķēdes praksi. Atkārtoti lietojamu palešu izmantošana samazina nepieciešamību pēc vienreiz lietojamiem iepakojuma materiāliem, kas var palīdzēt samazināt atkritumu daudzumu un ietekmi uz vidi.

Kopš izmantojam palešu resursu apvienošanas pakalpojumu, esam panākuši piegādes ķēdes efektivitātes uzlabojumus, tostarp ātrākus apstrādes laikus un samazinātas izmaksas, kas saistītas ar palešu iegādi un pārvaldību.

Sadarbība ar CHEP ir veicinājusi Balticovo piegādes ķēdes redzamību, elastību un veiktspēju, veicinot piegādes ķēdes kopējo efektivitāti un uzticamību.

Vai nomas palešu izmantošana ietekmē arī jūsu darbības ienākumus?

Vjačeslavs Kočetkovs: Jā, noteikti. Tā veicina izmaksu ietaupījumu: palešu noma bieži vien var būt rentablāka nekā palešu iegāde un apkope. Tā palīdz izvairīties no sākotnējiem kapitāla izdevumiem, kas saistīti ar palešu iegādi, un pastāvīgajām izmaksām, kas saistītas ar bojāto palešu remontu vai nomaiņu.

Mēs redzam efektivitātes ieguvumus, izmantojot palešu resursu apvienošanas pakalpojumus, jo tas garantē standartizētas un labi uzturētas paletes. Tas var uzlabot piegādes ķēdes efektivitāti, samazinot ar paletēm saistītos traucējumus, piemēram, palešu trūkumu vai nepiemērotas paletes.

Atkārtoti lietojamu nomas palešu izmantošana ir videi draudzīgāka nekā vienreizējās lietošanas paletes, kas atbilst mūsu korporatīvās ilgtspējas mērķiem un samazina utilizācijas izmaksas. Palešu resursu apvienošanas pakalpojumi parasti risina tādus palešu pārvaldības uzdevumus kā tīrīšana, remonts un izsekošana. Tas var atbrīvot iekšējos resursus un samazināt administratīvo slogu.

Kāpēc izvēlējāties CHEP par piegādes ķēdes partneri?

Vjačeslavs Kočetkovs: Galvenokārt efektivitātes un uzticamības dēļ – CHEP ir pazīstams ar standartizētu un labi uzturētu palešu nodrošināšanu. Tas var veicināt piegādes ķēdes efektivitāti, samazinot ar palešu kvalitāti un pieejamību saistītās problēmas. Uzticamība piegādes ķēdē ir ļoti svarīga daudziem uzņēmumiem.

Turklāt ilgtspēja ir viens no mūsu galvenajiem apsvērumiem. Izmantojot CHEP atkārtoti lietojamās paletes, varam apliecināt savu apņemšanos ievērot atbildību par vidi, samazinot vienreiz lietojamo palešu izmantošanu un samazinot atkritumu daudzumu.

CHEP darbojas globāli, kas var būt izdevīgi tādiem uzņēmumiem kā mēs ar starptautisku vai daudzveidīgu piegādes ķēdi. Tas ļauj nodrošināt konsekventus palešu risinājumus vairākos reģionos. Mēs augstu vērtējam arī atbilstību kvalitātes standartiem – CHEP ievēro nozarei raksturīgos un starptautiskos kvalitātes un drošības standartus. Sadarbība ar CHEP var palīdzēt uzņēmumiem ievērot šos standartus un noteikumus.

Ir svarīgi ņemt vērā, ka lēmumam par sadarbību ar jebkuru piegādes ķēdes nodrošinātāju jābūt balstītam uz uzņēmuma specifiskajām vajadzībām, mērķiem un rūpīgu iespējamo ieguvumu un izmaksu novērtējumu. Katram uzņēmumam var būt savi iemesli, kāpēc izvēlēties CHEP vai citu piegādes ķēdes partneri, pamatojoties uz tā unikālajiem apstākļiem un piegādes ķēdes prasībām.

CHEP Polijas un Baltijas valstu ģenerāldirektore Izabella Maczkowska-Ciborowska skaidro, kā aprites ekonomikas modelis var veicināt ilgtspējības mērķu sasniegšanu transporta un loģistikas jomā.

CHEP jau kādu laiku sadarbojas ar Balticovo, kādas jums ir kopīgas vērtības?

Sadarbību ar Balticovo sākām 2019. gadā. Papildus CHEP resursu apvienošanas modeļa priekšrocībām mums ir kopīga aizraušanās ar tādu risinājumu ieviešanu, kuriem ir pozitīva ietekme uz mūsu planētu. Abi mūsu uzņēmumi konsekventi īsteno savas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas. Atbildība pret vidi, prosociālas aktivitātes un ētikas jautājumi ir mūsu organizāciju neatņemama sastāvdaļa. Manuprāt, īsta partnerība balstās ne tikai uz ekonomiskiem ieguvumiem, bet lielā mērā uz kopīgām vērtībām un aizraušanos. Mūsu sadarbība ar Balticovo, manuprāt, tam ir pierādījums.

Kādi ir plašāki ieguvumi citiem Baltijas uzņēmumiem no jūsu partnerības ar Balticovo?

Mūsu sadarbība ar Balticovo ir Eiropas mēroga partnerības piemērs. Balticovo kā lielākais olu ražotājs Ziemeļeiropā, kas eksportē pat 70% savas produkcijas uz 20 Eiropas valstīm, paļaujas uz partneriem, kuri atbilst produktu drošības standartiem un kuriem ir atbilstošs darbības apjoms, lai apmierinātu pieprasījumu un nodrošinātu piegāžu drošību.

CHEP savukārt ir lielākais palešu resursu apvienošanas piegādātājs pasaulē. Mūsu darbības mērogs: pārvadātāju skaits (pasaulē aptuveni 353 miljoni vienību), servisa centru skaits (vairāk nekā 750) un klātbūtne 60 valstīs nozīmē, ka mēs saviem klientiem varam nodrošināt dažāda mēroga darbības ar nepārtrauktām un drošām piegādes ķēdēm. Sadarbojoties gan ar ražotājiem, gan mazumtirgotājiem, mēs veicinām risinājumus, kas ir izdevīgi visiem piegādes ķēdes dalībniekiem. Izmantojot CHEP palešu resursu apvienošanu, uzņēmumi darbojas videi draudzīgi, samazinot CO2 emisijas, izejvielu, t. sk. koksnes, patēriņu, un samazina atkritumu daudzumu. Un tas viss, pateicoties mūsu uzņēmējdarbības modelim, kas balstīts uz aprites ekonomikas principiem un pēc savas būtības ir ilgtspējīgs. Turklāt CHEP visā pasaulē veicina ilgtspējīgu attīstību un atjaunojošu piegādes ķēžu izveidi, kam ir pozitīva ietekme uz dabisko vidi. Mūsu sadarbība ar Balticovo liecina, ka ir iespējams izstrādāt risinājumus, kas ir efektīvi gan biznesa, gan vides ziņā. Uzskatu, ka šāds savienojums ir vēlama vērtība uzņēmumiem visā pasaulē un, protams, arī Baltijas valstu uzņēmumiem.

Kas ir jūsu piedāvājuma mazumtirgotājiem un ražotājiem pamatā?

Mēs saviem klientiem piedāvājam pārbaudītus, ilgtspējīgus risinājumus pūlinga (palešu nomas) jomā, kas pozitīvi ietekmē visa viņu biznesa stabilitāti. Kā mēs to darām? Ir vairāki elementi: piegādes drošība, izmantojot pārvadātāju pieejamību atbilstoši vajadzībām, nemainīga palešu kvalitāte, kas nodrošina apmierinātību mazumtirdzniecības ķēdēs, produktu drošība un pielāgošana automātiskajām līnijām un proaktīvi ekoloģijas risinājumi, pamatojoties uz aprites ekonomikas modeli. Tas viss padara mūsu klientu piegādes ķēdes elastīgākas, efektīvākas un optimizētas pret uzņēmuma kopējām izmaksām.

Kādi ir ilgtspējīgas piegādes ķēdes pārvaldības nākotnes izaicinājumi?

Ilgtspējīga piegādes ķēde vairs nav tikai moderns jēdziens, bet gan būtisks elements, lai nodrošinātu uzņēmuma ilgtermiņa attīstību. Mainīgā ekonomikas kopaina, jauni ES noteikumi, savstarpējo vides jautājumu un sociālo aspektu ietekme, patērētāju un investoru cerības – tas viss, no vienas puses, veicina ilgtspējīgu piegādes ķēžu attīstību, bet, no otras, var būt arī izaicinājums organizācijām.

Uzņēmumiem ir jāapvieno vairāki faktori: stratēģiskā plānošana, jaunu tehnoloģiju pielāgošana, sadarbība ar ieinteresētajām pusēm dažādos līmeņos un pastāvīga apņemšanās uzlabot risinājumus un praksi ilgtspējīgas attīstības jomā, pieņemot risinājumus, kas atbalsta piegādes ķēžu caurskatāmību, un nodrošinot ētiskus un atbildīgus produktus.

Avots

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  jūlijs 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Mūsu partneri