Olas ir augošs produkts, un vistas un olas ir lētākais veids kā ar vismazāko karbona pēdas izmēru varam tikt pie cilvēcei nepieciešamajiem dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām un proteīniem, tā tendences nozarē raksturo eksperti. Tikmēr Alūksnes novadā šomēnes uzņēmums “APF Holdings” atklāja jau trešo putnu novietni, investējot tajā 4 miljonus eiro. Bet kopumā Alūksnes putnu fermā jau ieguldīti vairāk nekā 15 miljoni eiro. Jau tuvākajā nākotnē uzņēmums “APF Holdings” plāno sākt darbību Preiļos. Šobrīd holdingkompānija izveidojusi meitas uzņēmumu “Preiļu putni”, kas audzēs cāļus Alūksnes putnu fermas vajadzībām. Bet par vietu ražošanai izraudzīta savulaik Preiļos degradētā teritorija, kas ar Eiropas Savienības atbalstu revitalizēta.
Jauna iela un jaunas angāra tipa ēkas Preiļos, kuras izrāda Preiļu novada domes projektu vadītāja Sanita Meļko, ir Eiropas Savienības atbalstīts projekts, kas vērsts uz degradēto teritoriju sakārtošanu un pielāgošanu uzņēmējdarbībai. Šobrīd ēkas gaida savus iemītniekus.
„Mēs atrodamies uz jaunuzbūvētās Rietumu ielas, kur top industriālās būves potenciālajiem uzņēmējiem. Mēs veicam degradēto teritoriju revitalizāciju, lai tās būtu piemērotas ražošanai.
Mēs šīs būves izsolām un tad nāk iekšā uzņēmējs, investējot ražošanas iekārtās un radot jaunas darba vietas.”
Viens no objektiem pēc konkursa rezultātiem kļūs par mājvietu uzņēmumam ar nosaukumu „Preiļu putni”, kas ir meitas uzņēmums koncernam “APF Holdings”, tas arī radīs jaunās darba vietas un būs ciešā saistībā ar holdinga fermu Alūksnē, kur jau nodrošinātas vairāk nekā pussimts darba vietu vietējiem iedzīvotājiem. Par iecerēm putnkopībā un olu ražotnē Latvijas radio stāsta Alūksnes putnu fermas valdes priekšsēdētājs Hermanis Dovgijs.
„Preiļi ir mūsu apzināts solis, lai papildinātu mūsu jau esošo ražotni. Alūksnē mēs iepērkam 16 nedēļu vecas dējējvistas, iepērkam Lietuvā un pārsvarā Polijā, bet tur ir zināmas neērtības, jo vistas tiek transportētas daudzas stundas. Tad tās vistas pie mums ražo olas, bet mums ir doma vistiņas ražot pašiem priekš sevis. Tas būs lētāk, būs īsāks transportēšanas ceļš, un esam pārliecināti, ka spēsim izaudzēti priekš sevis labākas kvalitātes vistas, kā tās, kuras šobrīd iepērkam. Preiļos ir plāns iepirkt diennakts cāļus un audzēt līdz 14- 16 nedēļu vecumam un tad vest uz Alūksni.”
Jaunās vistiņas dzīvos vidē, kur tām būs nodrošināta iespēja brīvi pārvietoties. Jauno vistu skaits būs piemērots lielās Alūksnes fermas vajadzībām, stāsta Hermanis Dovgijs.
„Plānojam, ka Preiļos būs 3-4 kūtis ar 300-400 tūkstošiem varbūt pat vairāk cāļiem.”
Jau šobrīd, Alūksnē, kur šomēnes atklāta jau trešā jaunā putnu novietne ,visā plašajā ražotnes 23 hektāru platībā ir vairāk nekā 400 tūkstoši dējējvistu, un tā ir otra lielākā olu ražotne Latvijā. Gada laikā tā saražo 115 miljonus olu, kas ir par 35% vairāk nekā iepriekš.
Vistas un olas ir Latvijas nākotne, tā ir arī pasaules tendence, analizējot vistu un olu nozares attīstību, uzsver Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, asociētā profesore Inguna Gulbe. „Vistas un olas ir lētākais veids kā ar vismazāko pēdas izmēru varam tikt pie cilvēcei nepieciešamajiem dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām un proteīniem, lēti, tāpēc arī mums tik labi iet šajā nozarē. Salīdzinot, cūkgaļa nav tik augošs tirgus. Tāpēc ir labi, ka mēs kaut ko tādu darām.”
Tāpēc arī koncernam “APF Holdings” ir plānos ne tikai apdzīvot šo vienu angāra tipa ēku Preiļos, ko uzbūvējusi pašvaldība, bet izmantot vēl esošās teritorijas priekšrocības, atklāj Hermanis Dovgijs.
„Mēs piedalījāmies tenderī un vinnējām tiesības izmantot šo pašvaldības angāru, bet ar to ir par maz. Bet blakus teritorija mums ļauj uzbūvēt vēl vismaz pāris jaunas kūtis.”
Tāpēc šobrīd rit darbības, kas saistītas ar jauno ēku būvatļaujas saņemšanu. Preiļu novada dome šo ieceri atbalsta, vēl vakar vakarā zoom vidē šī tēma pārrunāta ar uzņēmējiem, par sarunas gaitu turpina Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns.
„Šī gada martā mums ar SIA Preiļu putni ir noslēgts līgums par nomas tiesībām uz 5 hektāriem, taču tipveida angārs, kas ir 1,5 kvadrātmetri plašs, ir tikai daļa no šīs platības.
Tāpēc uzņēmējam ir vieta un vēlme turpināt būvniecību un attīstīt cāļu audzēšanu šajā Preiļu industriālajā zonā.”
Preiļu putniem ir arī savas saistības ar novada domi, kura ieguldījusi līdzekļus šī biznesa infrastruktūrā, stāsta Ārijs Vucāns
„Tie bija 1,5 miljoni eiro, un noslēgts līgums uz 15 gadiem, kura ietvaros investoram ir jāsasniedz zināmi rādītāji. Tam jārada ne mazāk par 10 jaunām darba vietām un jāiegulda ne mazāk par 25 tūkstošiem eiro. Šobrīd situācija izskatās optimistiska, uzņēmējs ir gatavs ievērojami lielākus līdzekļus ieguldīt, lai tas tiešām būtu nopietns un moderns cāļu audzēšanas komplekss.”
Tendences koncernam “APF Holdings” ir uz olu biznesa nozares attīstību, tā plānos nākamajos piecos gados palielināt ražošanas apjomus un paplašināt un daudzveidot produkcijas klāstu. Svara bumbas ir šīs nozares rokās, analizē profesore Inguna Gulbe.
„Putnkopība ir viena no rentablākajām nozarēm ar augstu pievienoto vērtību un eksportspēju.
Vienlaikus, tā ir videi draudzīga lopkopības joma. Olas mēs Latvijā patērējam vidēji daudz, apmēram 240 olas uz vienu cilvēku, taču saražojam daudz, daudz vairāk.”
Lielāko daļu no saražotā mēs eksportējam, un ir labi, ka mēs attīstītam šo ražošanu, ka mums kaut kas notiek nozarē, kur ir augsta eksporta spēja, kur ir pieaugošs un stabils tirgus, un salīdzinoši tā ir zaļa lauksaimniecības nozare.
Preiļos jauno vistu audzēšanu plānots uzsākt jau nākamajā gadā.
Avots: https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/eiro-fokusa/latvija-strauji-paplasinas-olu-un-vistu-razosanas-nozare.a149901/