Sevišķi smagus izaicinājumus nākas pārdzīvot lopkopības nozarei, jo bez pandēmijas, tai nākas saskarties ar strauju izejvielu cenu pieaugumu, eksporta tirgus samazināšanos un arī dažādām dzīvnieku slimībām.
Šogad LOSP biedru pulks ir pieaudzis līdz 60 biedriem, kas dod vēl lielāku mandātu pārstāvēt lauksaimniekus, zivsaimniekus, mežsaimniekus un pārtikas pārstrādātājus. Īpašs prieks, ka šogad LOSP biedru pulkam pievienojās piekrastes zvejnieku biedrība “Mazjūras zvejnieki”, kuru mērķis ir saglabāt Latvijas tradicionālo piekrastes zveju, kas ir unikāla un būtu saglabājams šis arods, pārnesot zināšanas no esošajiem piekrastes zvejniekiem uz jaunajiem zvejniekiem.
Ja gada sākumā bija pārliecība, ka lauksaimniekiem gads būs veiksmīgs, sasniedzot rekorda ražas un pārdoto produkciju apjomus, tad jau pavasarī šī pārliecība sāka pazust. Covid-19 pandēmija, Āfrikas cūku mēris, putnu gripa, klimatiskie apstākļi un viegli ietekmējamais Latvijas tirgus darīja savu un lauksaimnieki, tā pat kā citas nozares, bija spiesti strauji mainīt savu darbību un lūgt Zemkopības ministrijai strādāt pie stabilizēšanas plāna.
Atskatoties uz atsevišķām nozarēm, LOSP izceļ cūkkopības nozari, jo tā 2020.gadā ir cietusi visvairāk, jo ne tikai COVID-19 pandēmija ir ieviesusi korekcijas nozarē, bet arī Āfrikas cūku mēris ir “nospiedis nozari uz ceļiem”. Kopš aprīļa cūkgaļas cena ir tikai samazinājusies un decembrī sasniedza jaunu negatīvu rekordu pēdējo 30 gadu laikā - iepirkuma cena ir 0,73 eiro par dzīvsvara kg.
Cenas samazinājums -35% no gada sākuma. Kopš septembra Latvijas cūku audzētāji spiesti realizēt saražoto produkciju zem pašizmaksas, kas šobrīd jau sasniedz - 30%. Arī Āfrikas cūku mēris Vācijā ir veicinājis šo cenu kritumu, jo visa Vācijas saražotā cūkgaļa paliek ES vienotajā tirgū, kā rezultātā tirgū piedāvājums pret pieprasījumu ir 185% no nepieciešamā apjoma cūkgaļai. Cenas strauji krīt, cūkgaļa netiek realizētas paredzētajā laikā un zaudē tirgus kondīciju. Cenu haoss, kas ir radies Vācijas cūkgaļas tirgū, ir pārnests uz pārējām ES dalībvalstīm. LOSP gan atzīmē, ka cūkgaļas cena veikalu plauktos nesamazinās un to neizjūt savos maciņos Latvijas patērētājs.
Arī piena lopkopība ir sarežģītā situācijā, jo piena iepirkumu cena ir viena no zemākajām visā ES, izejvielu cenu straujais kāpums, piemēram, ja jūlijā sojas cena bija 349 eiro par tonnu, tad decembrī tā jau ir 452 eiro par tonnu - vairāk nekā 30% pieaugums. Pašreizējā situācija piena lopkopībā joprojām ir saspīlēta, no gada sākuma Latvijā ir likvidēti jau vairāk nekā 966 ganāmpulki.
Putnkopībā COVID-19 un ES kopējā tirgus situācija ir ietekmējusi nozares darbību. Straujais izejvielu cenu kāpums, svaigas vistu gaļas un olu imports no Polijas, Ukrainas un Lietuvas par dempinga cenām, ir novedis nozari sarežģītā situācijā. Konkurence protams ir vajadzīga, bet ar nosacījumu par vienlīdzīgiem konkurences apstākļiem. Piemēram, Polijā PVN svaigai gaļai un olām ir 5%, bet Latvijā ir 21%, papildus tam Polija un Lietuva, pasliktinoties tirgus situācijai, izstrādāja finanšu atbalsta instrumentus, izmaksājot būtiskas atbalsta summas saviem putnkopjiem. Latvijas putnkopji atbalstu vēl tikai gaida.
2020.gads ir radījis jucekli nozarēs! Ir nozares, kuras cieš lielus zaudējumus un ir uz izdzīvošanas robežas, savukārt citas nozares, nav tik būtiski izjutušas Covid-19 pandēmijas negatīvās sekas, tieši pretēji, ir spējušas kāpināt ražošanas apjomus un nostabilizēties vietējā tirgū. Gribētu pateikt paldies Zemkopības ministrijas vadībai un darbiniekiem, kuri spēja operatīvi reaģēt uz nozaru problēmām un jautājumu izskatīšanā aktīvi iesaistīja nozaru pārstāvošās organizācijas. Vienlaikus gan jāatzīst, pandēmijas krīzes visā pasaulē dēļ, mēs nedrīkstam atslābt un ir jāturpina aktīvs darbs, lai palīdzētu krīzē nonākušo nozaru uzņēmumiem un palīdzētu viņiem atkopties pēc krīzes. Mums ir jānovērtē lauksaimniecības, mežsaimniecības, zivjsaimniecības un pārtikas pārstrādātāju nozares, jo, pirmkārt, krīzē esam spējuši nodrošināt Latvijas patērētājus ar vietējiem pārtikas produktiem un, otrkārt, šīs nozares 2020.gadā ir spējušas nodrošināt vairāk kā 40% no eksporta tirgus. Paldies visiem, kuri turpina strādāt un rada sevī spēku stāties pretī visiem pārbaudījumiem, kuri 20.gadā ir pārsteiguši visus nesagatavotus.
LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.
Informāciju sagatavoja biedrība “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome”