Sākums » Pārskatītas prasības mazajiem mājputnu ganāmpulkiem, kuri iesaistīti pārtikas apritē

Pārskatītas prasības mazajiem mājputnu ganāmpulkiem, kuri iesaistīti pārtikas apritē

25.10.2023. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Valdība otrdien, 24. oktobrī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kārtību, kādā kontrolē un apkaro salmonelozi un citas ar pārtikas produktiem pārnēsājamu infekcijas slimības mājputnu ganāmpulkos, kas paredzēti pārtikas produktu iegūšanai nelielā apjomā un tiešai piegādei galapatērētājam. Jaunajā kārtībā pārskatīti nosacījumi mazajiem mājputnu ganāmpulkiem, kuri iesaistīti pārtikas apritē. Noteiktas arī jaunas prasības personu apmācībai paškontroles paraugu ņemšanā, marķēšanā un transportēšanā, un kārtība, kādā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) reģistrē un izsniedz apliecību par apmācību. Noteikumos veikti arī vairāki precizējumi līdzšinējā infekcijas slimību apkarošanas kārtībā mājputnu ganāmpulkos. 

Noteikumi reglamentē nosacījumus par putnu sugas ganāmpulka lielumu novietnē un nosacījumus paraugu ņemšanai, marķēšanai un nosūtīšanai uz laboratorijām, un paraugu ņemšanas periodu. 

Atšķirībā no līdz šim pastāvošā regulējuma noteikumos ir precīzāk definēta kārtība, kādā jāveic salmonelozes un tuberkulozes kontrole. Savukārt vairs nebūs jāveic mikoplazmozes, putnu tīfa un pulorozes kontrole un vairāku salmonelozes ierosinātāju izmeklējumi. Jaunie noteikumi atļauj veikt mājputnu profilaktisko vakcināciju pret salmonelozi, izmantojot inaktivēto vai marķēto dzīvo celmu vakcīnu. 

Noteiktas arī prasības, kuras jāievēro, ja institūtam “Bior” iesūtītais paškontroles paraugs nesatur normālu zarnu mikrofloru, kā arī reglamentēta maksājumu kārtība salmonelozes un tuberkulozes kontroles un apkarošanas pasākumu nodrošināšanai.

Noteikumos noteikts, ka dzīvnieku īpašniekam vai turētājam, kurš vēlēsies turpināt ņemt paškontroles paraugus savā mājputnu ganāmpulkā, būs jāapgūst nepieciešamas zināšanas parauga ņemšanā, marķēšanā un nosūtīšanā uz laboratoriju līdz 2024. gada 30. novembrim, izņemot tiem mājputnu īpašniekiem vai turētājiem, kuri ir ieguvuši profesionālo kvalifikāciju veterinārmedicīnas nozares specialitātē. Apmācības varēs apgūt LLKC. 

Stājoties spēkā jaunajiem noteikumiem, vairs nebūs spēkā Ministru kabineta 2007. gada 6. novembra noteikumi Nr. 741 “Noteikumi par kārtību, kādā kontrolē un apkaro salmonelozi un citas ar pārtikas produktiem pārnēsājamas infekcijas slimības mājputnu ganāmpulkos, kas paredzēti pārtikas produktu iegūšanai nelielā apjomā un tiešai piegādei galapatērētājam”. 


Noteikumi “Kārtība, kādā kontrolē un apkaro salmonelozi un citas ar pārtikas produktiem pārnēsājamu infekcijas slimības mājputnu ganāmpulkos, kas paredzēti pārtikas produktu iegūšanai nelielā apjomā un tiešai piegādei galapatērētājam” stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. 

Avots

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  jūlijs 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Mūsu partneri