Sākums » Putnkopis: Strauss var spert kā ar 700 kilogramiem

Putnkopis: Strauss var spert kā ar 700 kilogramiem

07.09.2021. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Sākot audzēt strausus, jāņem vērā, ka šie pasaulē lielāki putni var nodzīvot līdz 70 gadiem, to kājas spēriens var sasniegt 700 kilogramus, bet strausa ola līdzvērtīga 20 vistu olām un sver ap 1,5 kilogramiem, savu pieredzi Latvijas Radio raidījumā “Radio vilks dabā” atklāja viens no Latvijas strausu audzētājiem Pēteris Gobzems, kura fermā dzīvo 130 strausi. 

Lielākais putns pasaulē – strauss

Strausi līdz Latvijai ir atceļojuši no Āfrikas. Strausu fermas īpašnieks Pēteris Gobzems atklāja, ka iemesli, kāpēc strausiem ir viegli pielāgoties Latvijas klimatam, ir Āfrikā esošās temperatūras svārstības.

Gobzema strausu fermā šobrīd mājo 130 putni. Strausi ir putni, kas nespēj lidot, taču strauss ir viens no skrējēputniem un tas tiek uzskatīts par lielāko putnu pasaulē. Gobzems stāstīja, ka tā ir eksluzīva iespēja, ka tepat Latvijā strausus var gan apskatīt, gan paturēt rokās to olas. Salīdzinot vistas olu ar strausa olu, vienā strausa olā ietilpst vidēji ap 20  vistu olām, un tā sver vidēji ap 1,5 kilogramiem. Savukārt strausa tēviņi var svērt līdz pat 160 kilogramiem.

“Pieaudzis tēviņš aizsargājoties sper. Spēriens var but kā ar  apmēram 700 kilogramiem, tā kā no tā ir jāuzmanās. Parasti cilvēki aizsargās no strausa knābja, bet tādā veidā viņš nevis uzbrūk, bet izzina pasauli, taču no strausa kājām gan vajag uzmanīties, jo tas var beigties ne pārāk labi,” norādīja Gobzems. 

Strauss ir ilgdzīvotājs

Putna dzīves ilgums ir ap 50 – 70 gadiem. Šiem putniem vairošanās sākas diezgan vēlu un pavairošana ir lēns process. Pēteris stāstīja, ka strauss par tēviņu kļūst tikai trīs gadu vecumā, savukārt mātītes sāk dēt otrajā dzīves gadā.

Putnu aktīvā dēšanas sezona ir no aprīļa vidus līdz augusta beigām. Olas aprīļa beigās liek inkubatoros, jūnijā sāk šķilties strausu mazuļi.

“Putns ir jāizzina. Ja tiek nodrošināti apstākļi, tad viņš ir gatavs augt,” norādīja Gobzems. 

Viņš skaidroja, ka putnam ir ātra vielmaiņa, tāpēc, ja ir kāda slimība, tā tiek uzņemta ātri un putns aiziet bojā, piebilstot, ka letāli iznākumi saistīti ar saimnieka nezināšanu un tāpēc nepieciešams daudz mācīties.

“Latvijā nav daudz vetārstu, kam paprasīt par strausu ārstēšanu. Viņi arī nezina visu par strausu, bet, liekot savu pieredzi un zināšanas, tas ļoti labi palīdz,” stāstīja Gobzems.

Kas jāņem vērā, cepot omleti no strausa olas? 

Strausu audzētavas īpašnieks aicināja strausa omleti pagatavot, nevis pārsitot olas čaumalu, bet izurbjot tajā caurumiņu, tādā veidā iegūstot suvenīru. Garšas ziņā omlete ļoti neatšķiras, taču strausu audzētājs aicināja baudīt daudzus citus produktus, piemēram, strausa gaļu. Strausa olu glabāšanas termiņš ir 90 dienas. 

“Strausa ola protams izsauc ovācijas, un tā ir forša dāvana, kuru vienmēr var iegādāties un pārsteigt kādu, kad ir grūti iedomāties ar ko pārsteigt.”

Labākā strausa gaļa –  ar augstu dzelzs un mazu tauku saturu  – iegūstama laika posmā no gada līdz diviem gadiem. 

Savukārt tiem, kuriem ir vēlme iegādāties strausu savā īpašumā, Pēteris norādīja, ka “lielākais ir apņēmība – nenobīties pie pirmā cāļa, kurš aizlidojis uz citiem medību laukiem, un turpināt audzēt strausus.”

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/dzive–stils/vide-un-dzivnieki/putnkopis-strauss-var-spert-ka-ar-700-kilogramiem.a419503/

...

    Dalies ar ziņu:  
    Notikumi

    septembris 2024

    P
    O
    T
    C
    Pk
    S
    Sv
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    Mūsu partneri