Sākums » Putnu gripa: ES brīdina par jauniem uzliesmojumiem

Putnu gripa: ES brīdina par jauniem uzliesmojumiem

01.10.2020. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) mudina ES valstis pastiprināt uzraudzības un biodrošības pasākumus, lai šogad pasargātos no iespējamiem jauniem putnu gripas uzliesmojumiem.

Brīdinājums publicēts, vadoties pēc augsti patogēnās putnu gripas (HPAI) uzliesmojumiem Krievijas rietumos un Kazahstānā pēdējo mēnešu laikā. Šis reģions ir populārs savvaļas ūdensputnu rudens migrācijas ceļš uz Eiropu.

Ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, visticamāk, Ziemeļeiropa un Austrumeiropa ir visneaizsargātākās pret jauniem putnu gripas uzliesmojumiem. Kad 2005. un 2016. gada vasarā šajā pašā Krievijas apgabalā tika konstatēta HPAI, rudenī sekoja slimības uzliesmojumi Eiropas ziemeļos un austrumos. Ja šogad šāds modelis atkārtojas, sagaidāms, ka HPAI rudenī vai ziemā nonāks tajos pašos Eiropas apgabalos, kur iepriekš. Iespējama arī turpmāka izplatība valstīs Eiropas dienvidos un rietumos.

Brīdinājums ir iekļauts jaunākajā Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) publicētajā ziņojumā par putnu gripu Eiropā un ārpus tās. Jaunais ziņojums, kura autori ir EFSA, ECDC un Eiropas Savienības putnu gripas references laboratorija, attiecas uz laikposmu no 2020. gada maija līdz augustam.

Ieteikumi ES dalībvalstīm un putnkopjiem:

 • Veikt nepieciešamos pasākumus, lai ātri atklātu aizdomīgus HPAI gadījumus un pastiprinātu biodrošības pasākumus mājputnu fermās.
 • Brīdināt veterinārās un savvaļas dzīvnieku veselības iestādes par iespējamo HPAI risku un mudināt tās nekavējoties veikt beigtu vai slimu savvaļas putnu pārbaudi.
 • Vīrusa izplatību, visticamāk, izraisīs pēkšņs un ilgstošs temperatūras kritums Krievijas centrālajā daļā un Kazahstānā. Vairāki pētījumi pierāda, ka aukstie laika apstākļi izraisīja inficēto gājputnu ātru HPAI vīrusa izplatīšanos uz rietumiem 2005. – 2006. un 2016. – 2017. gadā.

Putnu gripas vīrusu izplatīšanās risks sabiedrībā Eiropā joprojām ir ļoti zems. Tomēr, lai samazinātu pārnešanas risku no putniem uz cilvēkiem, ieteicams bez individuāliem aizsarglīdzekļiem (cimdi, apavi u.c.) neaiztikt beigtus savvaļas putnus vai mājputnus.

Avots: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/avian-influenza-eu-alert-new-outbreaks

Attēls: Regine Tholen, Unsplash

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  jūlijs 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Mūsu partneri