Sākums » Rīgā pirmo reizi pulcējas putnkopības profesionāļi no visas Eiropas

Rīgā pirmo reizi pulcējas putnkopības profesionāļi no visas Eiropas

12.09.2022. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

No 8. līdz 10. septembrim Rīgā norisinājās lielākais mājputnu gaļas ražotāju pasākums šogad - 64. AVEC ģenerālasambleja, pulcējot gandrīz 200 putnu gaļas ražotāju, ekspertu un lēmumu pieņēmēju no visas Eiropas.

Ņemot vērā pēdējo mēnešu un gadu notikumus, šī gada ģenerālasamblejas tēma bija “The resilience of the poultry meat sector in times of crises” jeb “Putnu gaļas nozares noturība krīžu laikos”, kuras ietvaros apskatīti notikumi, kas putnkopības nozarē visā pasaulē un arī Latvijā sagādājuši būtiskus satricinājumus un izaicinājumus:

• Covid krīzes sekas;

• Pašreizējā krīze, kas saistīta ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un tās ietekmi uz barības un energoresursu izmaksām;

• Putnu gripas krīze;

• Klimata krīze.

Konferences laikā uzstājās vairāki runātāji, kas detalizēti iedziļinājās šī brīža situācijā, modelējot tālākos attīstības scenārijus.

Konferenci atklāja LAPNA valdes locekle, izpilddirektore Anna Ērliha sakot ievadvārdus un nolasot Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa uzrunu dalībniekiem. Konferences rīta cēlienā uzstājās Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas izpildītājvietnieka Valda Dombrovska biroja vadītājs Maikls Hāgers (Michael Hager), Eiropas Barības ražotāju asociācijas prezidents Asbjorns Borstings (Asbjørn Børsting), Eiropas vides biroja politikas padomniece Sīlija Nissens (Celia Nyssens) un AVEC prezidents Pauls Lopezs (Paul Lopez).

Maikls Hāgers, apskatot ES pārtikas nozares elastīgumu attiecībās ar starptautisko tirdzniecību, norādīja, ka EK ĢD tirdzniecības jautājumos (DG Trade) vēlas veidot dialogu ar pārtikas ražotājiem Eiropā, lai rastu risinājumus problēmām, uz kurām norāda ražotāji – nevienlīdzīgu konkurenci ar trešo pasaules valstu produkciju ES tirgū. Eiropas Vides biroja politikas padomniece Sīlija Nisens prezentēja jaunāko ziņojumu par lauksaimniecību, norādot, ka, lai arī Eiropas iedzīvotājiem būtu jāsamazina gaļas patēriņš, putnu gaļai nešaubīgi ir vieta uz patērētāju šķīvjiem nākotnē. Savukārt Pauls Lopezs atgādināja, ka putnkopības, gan olu, gan gaļas ražošana, joprojām ir lopkopības nozare ar mazāko ietekmi uz vidi!

Pēcpusdienā Marina Puriass (Marina Pourrias), Anžēras Lauksaimniecības augstskolas Starptautisko tirgu un stratēģijas nodaļas vadītāja izskatīja iespējas enerģijas pieejamībai un nepārtrauktībai pārtikas ražošanai nākotnē, savukārt Nans Dirks Mulder (Nan-Dirk Mulder) Rabobank Pārtikas un lauksaimniecības biznesa konsultāciju un pētniecības nodaļas vecākais speciālists norādīja, ka sagaidāma patērētāju izvēles izmaiņas no primāri filejas uz lētākiem mājputnu gaļas gabaliem, piemēram, spārniņiem un stilbiņiem. Vienlaikus speciālists apstiprināja, ka šī ziema būs izaicinājums visiem putnkopības nozares ražotājiem un pārstrādātājiem, ņemot vērā energoresursu cenu pieaugumu.

Sauļus Petkevičus (Saulius Petkevicius), kas ir gan AVEC valdes loceklis, gan “Putnu fabrika “Ķekava”” valdes loceklis, kopā ar itāļu kolēģi Laru Sanfrančesko (Lara Sanfrancesco) prezentēja izstrādāto AVEC Ilgtspējas hartu, kas sniegs skaidras vadlīnijas par atribūtiem, kas nodrošina vislabāko līdzsvaru starp trim ilgtspējas pīlāriem, sociālo, ekonomisko un vides, nodrošinot nozares noturību. Petkevičus norāda: “Eiropas mājputnu gaļas nozare ir augstas veiktspējas, progresīva un ilgtspējīga. Mēs sniedzam ievērojamu ieguldījumu līdzsvarota, veselīga un pieejama uztura nodrošināšanā Eiropas un pasaules iedzīvotājiem.”

Ģenerālasamblejas īstenošanu Latvijā atbalsta Rīgas Dome un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra.

LAPNA ir dibināta 2006.gadā un tā apvieno gan lielos uzņēmumus, gan vidējos, gan nelielās saimniecības, kopumā vairāk nekā 50 biedrus. LAPNA biedri saražo 95% nozares produkcijas.

AVEC ir Eiropas putnu gaļas ražotāju apvienojošā organizācija, kas pārstāv 19 nacionālās putnkopības asociācijas Eiropas Komisijā.

Biedrība “Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija” 23.08.2023 noslēdza ar LIAA līgumu Nr. SKV-TL-2022/34 par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  jūlijs 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Mūsu partneri