Sākums » Uzmanību – mikoplazmoze

Uzmanību – mikoplazmoze

29.06.2022. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

Attīstoties un arvien populārākai kļūstot mājputnu turēšanai saimniecībās gan pašpatēriņam, gan produktu realizācijai tirgū, saimnieki meklē padomus gan labākai saimniekošanai, gan mājputnu veselības problēmu risināšanai. Nereti putnu šķietami nevainīgas šķaudīšanas un puņķošanās iemesls var būt mikoplazmoze.

Kas ir mikoplazmoze

Mikoplazmoze ir viena no nozīmīgākajām infekcijas slimībām putnkopības nozarē mūsdienu ražošanas apstākļos. Mikoplazmozi izraisa Mollicutes klases Mycoplasma ģints baktērijas. Putniem mikoplazmozi izraisa galvenokārt Mycoplasma gallisepticum (MG) un Mycoplasma synoviae (MS), un inficēšanās notiek gan horizontālā, gan vertikālā ceļā, radot putnkopjiem un nozarei kopumā ekonomiskos zaudējumus gan no elpošanas ceļu saslimšanām, kas izraisa imunitātes pazemināšanos un paver ceļu citām bakteriālām un vīrusu saslimšanām, gan olu kvalitātes pasliktināšanās dēļ (pat par 10–20 %).

MG un MS baktērijas izraisa elpceļu infekcijas vistām, tītariem un citām putnu sugām. Saslimstība skartajās saimēs parasti ir augsta un mirstība zema, tītariem slimības pazīmes parasti ir smagākas. Mikoplazma ļoti viegli izplatās starp putniem, un, tā kā baktērijas aug lēni, var paiet kāds laiks, līdz jūs pat pamanīsiet, ka putni ir slimi. Ja putni saslimst ar mikoplazmozi, tā ir “uz palikšanu”, arī pēc izveseļošanās un arī tad, kad putniem vairs nav klīnisko pazīmju. Ja ganāmpulkā ir viens putns ar mikoplazmozi, tas ir tikai laika jautājums, līdz visi putni būs ar to saslimuši.

Antibiotikas var samazināt klīniskās pazīmes un slimības pārnešanu ar olām, taču tās neizārstē putnus. Slimības kontroli var panākt ar labu biodrošību un putnu ieguvi no MG un MS brīviem ganāmpulkiem.

Mikoplazmozes simptomi tītaram

Kā slimība nonāk ganāmpulkā

Mikoplazmoze izplatās vairākos veidos, un viens no tiem ir slimības pārnešana no citiem, jau slimiem mājputniem. Mikoplazmoze var izplatīties ar olām, tāpēc var gadīties, ka slimība putniem ir jau kopš izšķilšanās. Slimība var izplatīties no putniem, kas tiek turēti tuvumā. Saslimt iespējams arī no inficētu putnu izkārnījumiem un spalvām, slimība izplatās ar putekļiem un gaisa pilienu veidā.

Lai arī savvaļas dzīvnieki, piemēram, grauzēji un savvaļas putni, var ar mikoplazmozi nesaslimt, tie var to pārnēsāt un ievazāt mājputnu ganāmpulkā.

Slimību novietnē var ienest arī cilvēks. Saimnieki paši vai ciemiņi var ienest baktērijas novietnē, pašiem to nezinot, ar apģērbu, apaviem un novietnē izmantojamiem instrumentiem. Mikoplazmas baktērijas spēj izdzīvot vairākas dienas uz dažādām virsmām, bet uz cilvēka ādas un matiem līdz 3 dienām. Tieši cilvēks ir visbiežākais iemesls mājputnu saslimšanai, tāpēc īpaši svarīga ir biodrošības ievērošana – mazgāšanās un pārģērbšanās pirms došanās uz novietni, apavu dezinfekcija. Palielinoties putnu un cilvēku blīvumam, palielinās arī mikoplazmu izplatīšanās ātrums.

Slimības pazīmes

Slimības klīniskās pazīmes var parādīties dažu dienu līdz trīs nedēļu laikā no ierosinātāja iekļūšanas putna organismā. Ierosinātājs no slimā putna ar izdalījumiem no nāsīm tiešā kontakta (horizontālā) ceļā tiek pārnests uz veselajiem putniem, netiešā ceļā – no piesārņotās vides.

Ar mikoplazmozi slimiem putniem var būt līdzīgas pazīmes kā cilvēkiem ar saaukstēšanos: iesnas, klepus, šķaudīšana vai neparastas elpošanas skaņas, iekaisuši gaisa maisi, deguna dobumi un blakusdobumi. Putniem var būt problēmas ar stāvēšanu un/vai staigāšanu, bāla sekste un bārda, plankumaina āda, deformētas spalvas un pietūkušas locītavas, kā arī ir novērojami augšanas traucējumi un dēšanas samazināšanās.

Tāpat kā saaukstēšanās vai gripa cilvēkiem, mikoplazmoze katram putnam var izpausties nedaudz atšķirīgi un ar citu smaguma pakāpi. Ja novērojat šīs pazīmes saviem mājputniem, jāmeklē veterinārārsta palīdzība, kas, veicot analīzes, noskaidros, ar kādu slimību ir darīšana.

Mikoplazmozes simptomi gailim

Ārstēšana

Lielākā daļa mājputnu izveseļosies, taču daļa putnu var aiziet bojā. Mikoplazmu nevar izārstēt, tiklīdz mājputns ir to saķēris, tā būs putna organismā visu mūžu, putns turpinās slimības izplatīšanu pārējā ganāmpulkā. Ir pieejamas antibiotikas, kas mazina slimības simptomus un paātrināt atveseļošanos, taču ārstēšana nesamazinās slimības pārnesi citiem putniem. Ja mikoplazmozes tests ir pozitīvs, veterinārārsts var palīdzēt izlemt, kā tālāk rīkoties.

Kā novērst saslimšanu?

Saslimstība ar mikoplazmozi ir ļoti plaši izplatīta un aktuāla mājputnu audzētāju ganāmpulkos. Arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta ražošanas izmaksu samazināšanai, tāpēc aktuāla kļūst slimības ierobežošana. Svarīgi ir izvērtēt slimības kontroles iespējas, ieviešot uzraudzības programmas un vakcināciju, kas ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem mikoplazmozes profilaksē.

Svarīgākais priekšnosacījums slimības ierobežošanā ir biodrošības ievērošana – roku mazgāšana, pārģērbšanās apģērbā un apavos, kas paredzēti TIKAI novietnes apmeklēšanai, dezinfekcija. Ja esat apmeklējis citu saimniecību vai bijis mājputnu izstādē, vienmēr pirms došanās pie saviem mājputniem nomazgājieties dušā un pārģērbieties. Pārliecinieties, ka ikviens, kas saskaras ar jūsu putniem, ievēro tos pašus noteikumus.

Gādājiet par kārtību un tīrību novietnē un teritorijā, kurā uzturas mājputni, neļaujiet veidoties barības pārpalikumiem, kas var pievilināt grauzējus un savvaļas putnus, kas savukārt ganāmpulkā var ienest veselu buķeti slimību.

Iegādājoties putnus no kaimiņiem, pēc sludinājuma vai pērkot putnus izstādēs un tirdziņos, vienmēr pastāv risks, ka putns var būt inficēts ar mikoplazmu, turklāt pārdevējs var nemaz nezināt, ka pārdodamie putni nav veseli. Labākais, ko varat darīt, lai pasargātu savu ganāmpulku, atvedot mājās jauniegādātos putnus, turiet tos karantīnā, atsevišķā telpā, kurai nav saskares ar esošā ganāmpulka novietni, līdz pat 30 dienām. Tāpat atcerieties, apkopjot jaunos putnus, pārģērbieties un izmantojiet atsevišķus rīkus. Neejiet pie pamatganāmpulka ar drēbēm un instrumentiem, kurus izmantojāt jaunatvesto putnu apkopšanā!

Svarīgi

Lai ierobežotu mikoplazmozes un jebkādu citu slimību izplatīšanos, jāievēro biodrošība!

  • Iegādājieties putnus no reģistrētām saimniecībām, kur saimnieko atbildīgi saimnieki.
  • Antibiotikas nespēj putnus izārstēt, putni pārnēsā slimību visu mūžu.
  • Visu vecumu putni ir jutīgi pret mikoplazmozi, taču jaunputni ir daudz uzņēmīgāki pret infekciju nekā pieaugušie.

Izmantotie avoti 1 un 2

Raksts no LLKC žurnāla “Latvijas Lopkopis” 2022. gada jūnija izdevuma. Raksta autore Anna Ērliha ir žurnāla pastāvīgā autore, kuras padomus putnkopjiem varat lasīt katru mēnesi “Lavijas Lopkopī”.

...

    Dalies ar ziņu:  
    Notikumi

    decembris 2024

    P
    O
    T
    C
    Pk
    S
    Sv
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    1
    2
    3
    4
    5
    Mūsu partneri