Sākums » Vistas knābj cita citu, kolīdz pamana kādu sarkanumu. Pētniece Aiga Nolberga-Trūpa atklāj, kā to novērst

Vistas knābj cita citu, kolīdz pamana kādu sarkanumu. Pētniece Aiga Nolberga-Trūpa atklāj, kā to novērst

25.08.2020. | Jaunumi

Dalies ar ziņu:

“Kanibālisms jeb knābāšanās ir putna uzvedības reakcija uz apkārtējo faktoru pārmaiņām. Tā izpaužas kā agresija – putni viens otram knābj kāju pirkstos, izrauj spalvas ap kloāku, uz galvas, spārniem, astes daļas. Putnkopim šī problēma nekavējoties jānovērš, pretējā gadījumā kanibālismu būs grūti izskaust,” uzsver LLU Dzīvnieku zinātņu institūta vadošā pētniece Aiga Nolberga-Trūpa.

Kanibālisma iemesli var būt ļoti dažādi. Pamatā izdala trīs galvenos faktorus: ēdināšana, turēšana, putnu sociālās īpatnības.

Pie nesabalansētas ēdināšanas kļūdām jāmin nepietiekams proteīna daudzums barībā (nepietiek metionīna, cistīna), vitamīnu (A, D) trūkums barībā, minerālvielu (kalcija, fosfora, nātrija, sēra) deficīts barībā. Tāpēc ir ļoti svarīgi dažādot putnu uzturu. Kanibālismu provocē arī dzeramā ūdens trūkums, strauja barības maiņa un slikta barības kvalitāte.

Lai ātrāk novērstu kanibālismu:

• putniem izēdina vārītu liellopa gaļu, zivis, biezpienu, rūgušpienu;

• dod padzerties 3% sālsūdeni. Šķīdums nedrīkst būt koncentrētāks, citādi vistas var saindēties;

• vistas, kas saknābātas līdz asinīm, apstrādā ar briljantzaļo šķīdumu vai nopūš ar aerosolu Blue-spray. Cietušos putnus aptuveni nedēļu norobežo atsevišķi no pārējiem, kamēr sadzīst brūces;

• knābāšanai izliek dārzeņus (piemēram, kāpostgalviņas, ķirbjus) vai minerālvielu bļodu PickBowl, kas satur mikroelementus un makroelementus (10 kg iepakojums maksā 10,65 eiro), lai putnus nodarbinātu, tostarp nodrošinātu dabisko nepieciešamību knābāt, uzasināt knābi. Papildus vistas var appūst ar aerosolu, piemēram, O-bite spray (400 ml flakons maksā 5,51 eiro), kam ir īpatnēja smarža un kas liek putniem turēties pa gabalu citam no cita.

Vistu turēšanā galvenās kļūdas ir: palielināta biezība (optimāls blīvums mītnē ir četri putni kvadrātmetrā), mitri pakaiši, slikta ventilācija, ligzdu trūkums, ļoti spilgts apgaismojums mītnē. Spilgtā gaismā vistas labāk saskata neapspalvotās, apasiņotās ķermeņa daļas.

Agrāk ieteica putnu mītnē izmantot 40 W kvēlspuldzi (1,2–1,5 m augstumā) 10 kvadrātmetru platībā, bet tagad to var aizstāt ar LED spuldzi (gaismas krāsas temperatūra 2700 kelvinu, gaismas daudzums 500 lumenu).

Apgaismojums jānodrošina 14–16 stundu diennaktī. Tam jābūt dalītam: iedegoties gaismiņai jābūt blāvai, vēlāk – spilgtākai. Nav vajadzīgs visā mītnē vienmērīgs gaismas spektrs, ir jāatvēl arī tumšākas vietas, kur putniem atpūsties dienas laikā.

Avots: https://www.la.lv/vistas-knabj-cita-citu-kolidz-pamana-kadu-sarkanumu

Attēls: Balticovo

...

  Dalies ar ziņu:  
  Notikumi

  jūnijs 2024

  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  Mūsu partneri